1 President’s Prize--Fiction
First Place: “Please” Laura Ruth Loomis, Pittsburg CA       
Second Place: “The Bee Man” Linda Rae Apolzon, Chicago IL
Third Place: “All the Way to Heaven” Phylis Warady, Grass Valley CA
First HM: “Crossing the River” Marcia Gaye, Saint Charles MO    
Second HM: “Sour Milk” Barbara Blanks, Garland TX       
Third HM: “From a Previous Marriage” C. G. Thompson, Greenville NC
Sponsors & Judges: GRW
2 Green River Grande--Poetry
First Place: “Horsman” Linda Neal Reising, Poseyville, IN
Second Place: “A Skylark Near West Virginia” Henry M. Spottswood, Cincinnati OH
Third Place: “May's Café” Nick Sweet, Shepherd TX          
First HM: “Body Count, 1968” Steve Cambron, Louisville KY      
Second HM: “Reference” Steve Cambron, Louisville KYThird HM: “Standing in Line at the Anne Frank House" Rebecca S. Lindsay, Crestview Hills KY
Sponsors & Judges: GRW
3 Novel: First Chapter—Fiction
First Place: “The Dark Side” D. B. Kennison, Juda WI        
Second Place: “Noir(ish)” Evan Guilford-Blake, Stone

Mountain GA
Third Place: “The Three Sisters” Marcia Gaye, Saint Charles MO
First HM: “Natasha's War” Jan Sherbin, Cincinnati OH        
Second HM: “Burghoff Village, May 1945” Antje Keller Simunac, Louisville KY
Third HM: “All the Rage” D. B. Kennison, Juda WI
Sponsor & Judge: Virginia Anderson
4 Rubye Fowler Memorial Prize in Creative Nonfiction
First Place: Solace Evan Guilford-Blake, Stone Mountain GA 
Second Place: Father’s Day Steve Reynolds, Normal IL     
Third Place: Parenting—The Second Time Around Beth Staas, Oak Brook IL
First HM: August 15th D. Cameron Lawrence, Louisville KY
Second HM: Your Part in Buffoonery Chris James Bayer, Louisville KY
Third HM: Magic to Share Jerri Hardesty, Brierfield Al
Sponsor & Judge: Elaine Fowler Palencia
5 Suzanne Suddeth Memorial Prize—Children’s Prose
First Place: “Practice Makes Perfect” Greg Schwartz, Sykesville MD        
Second Place: “When Lightning Dances” D. Cameron Lawrence, Louisville KY
Third Place: “Hero for Hire” Rachel Leidenfrost, Buffalo NY        
First HM: “Hot dog!” Rebecca Crouse, Rathdrum ID
Sponsor & Judge: Charles Suddeth
6 Jim O'Dell Memorial--Poetry
First Place: “Bridal Trials” Don Fleming, Crescent Springs KY
Second Place: “Trump Limerick” Becky Alexander, Cambridge, Ontario, Canada
Third Place: “A Tiger or Two?” M. Ray Allen, Clifton Forge VA
Sponsor & Judge: Mary O'Dell
7 The Virginia Opry's Legends of Country Music Poetry Contest —Poems
First Place: “Gold Lemons” Elaine Parker Akin, Louisville KY      
Second Place: “Hall of Fame, 1962” Sandi Keaton-Wilson, Somerset KY 
Third Place: “Paradise” Linda Neal Reising, Poseyville IN
First HM: “Keep 'em Dancing” Barbara Blanks, Garland TX          
Second HM: “Begat” Keller Glass, Windsor CT
Third HM: “Rhinestone Suits and Stetsons” Charles K. Firmage, Boise ID
Sponsor: Appalfolks of America
Judges: Charlotte Ivy, Iris Gilbert, Cathy Clark
8 Rise Up!—Poetry  
First Place: “Transformation” M. Ray Allen, Clifton Forge VA
Second Place: “May the Road Rise Up” Kathleen McClung, San Francisco CA
Third Place: “Hope Floats” Jerri Hardesty, Brierfield Al
First HM: “An Act of Kindness” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA  
Second HM: “Women’s March on Washington” Linda Neal Reising, Poseyville, IN
Third HM: “Grace is a Shapeshifter” Liz Nickley, Louisville KY
Sponsors & Judges: Judy Milford & Terri Alekzander        
9 Ordinary Poems —Poetry
First Place: “Thirst” Chris James Bayer, Louisville KY
Second Place: “Driving to Catawba” M. Ray Allen, Clifton Forge VA
Third Place: “Biking Circle Drive” Kathleen McClung, San Francisco CA
First HM: “If You Let Me” Laura Ruth Loomis, Pittsburg CA  
Second HM: “After the Wind Storm” Steve Cambron, Louisville KY        
Third HM: “All the Delicate Sorrows” Evan Guilford-Blake, Stone Mountain GA
Sponsor & Judge: Linda Frisa
10 The Power of Myth—Poetry
First Place: “Speed for Peace” M. Ray Allen, Clifton Forge VA     
Second Place: “Rock and Roll” Rebecca Crouse, Rathdrum ID
Third Place: “Scotland—Forever” Becky Alexander, Cambridge, Ontario, Canada
First HM: “Galatea Speaks” Linda Neal Reising, Poseyville IN
Second HM: “Lighthouse” Jerri Hardesty, Brierfield Al
Sponsor & Judge: Pam Hirschler
11 The Thing Under the Bed—Poetry
First Place: “The Fish Bowl” M. Ray Allen, Clifton Forge VA
Second Place: “Shades of Grey” Jerri Hardesty, Brierfield Al           
Third Place: “Bumps in the Night” Becky Alexander, Cambridge, Ontario, Canada
First HM: “The Magic Carpet,” M. Ray Allen, Clifton Forge VA
Sponsor & Judge: Christine Strevinsky
12 Small-Town Observations—Poetry
First Place: “Beyond the Trail of the Lonesome Pine” M. Ray Allen, Clifton Forge VA
Second Place: “Mother May I” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA
Third Place: “River Town Near” Becky Alexander, Cambridge, Ontario, Canada
First HM: “Rookie” Linda Neal Reising, Poseyville IN       
Second HM: “Mendocino Morning” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA
Third HM: “Pride in Joplin, Missouri” Charles K. Firmage, Boise ID
Sponsors & Judges: Thursday Poets
13 Syllabics—Poetry
First Place: “Harbinger” Linda Neal Reising, Poseyville IN
Second Place: “The Choice” M. Ray Allen, Clifton Forge VA   
First HM: “Eight Years Old” Rebecca Crouse, Rathdrum ID
Second HM: “Swimmers” Linda Neal Reising, Poseyville IN
Sponsor & Judge: Jean Tucker
14 Strange Duck, in Honor of Sue Bayes—Poetry
First Place: “Luck” Linda Rae Apolzon, Chicago IL
Second Place: “Man on the Morning Porch” Becky Alexander, Cambridge, Ontario,             Canada
Third Place: “TestaMental Dental” Barbara Blanks, Garland TX  
First HM: “From His Coy Mistress” Lisa Karen Miller, Alvaton KY  
Second HM, tie: “Of Affronted Keyboards and the Limits of Regret” C. G. Thompson,             Greenville NC
Second HM, tie: “Things Left Along the Route” Sheryl Clough, Clinton WA
Sponsors & Judges: Barroom Bards
15 Free Style Verse—Poetry
First Place: “Regular Strangers” Jerri Hardesty, Brierfield Al         
Second Place: “Waiting” Becky Alexander, Cambridge, Ontario, Canada
Third Place: “Navigation” Linda Neal Reising, Poseyville IN
First HM: “The Things We Lose” Linda Neal Reising, Poseyville IN
Second HM: “How to Board a Riverboat” Rebecca S. Lindsay, Crestview Hills KY
Third HM: “Moms Dads and Other Things” Beth Staas, Oak Brook IL
Sponsors & Judges: Rebecca Eliot & Robin Whitehouse

Contest Winners.

Green River Writers.

Green River Writers, Inc. board members and officers are ineligible to enter the annual contest for the duration of their term(s).